Swetry

Odkrywamy tajniki mody swetrów. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Modne swetry - interesujące fakty i porady

Modne swetry noszone są zarówno przed kobiety, jak i mężczyzn. Warto wiedzieć, które modele są obecnie na czasie, by - bez względu na porę roku - wyglądać trendy.

Swetry przez długi czas były uznawane nie za modny, ale konieczny element garderoby. Przez mężczyzn i kobiety były noszone jesienią i zimą, zapewniając komfort cieplny. Nikt więc nie myślał o tym, by były one jeszcze dodatkowo modne. Z czasem jednak, kiedy projektanci odzieży odkryli wełnę, kaszmir i dzianiny, modne swetry weszły na wybiegi największych domów mody. Okazało się, że tego rodzaju odzież może być „na topie”. A dowodem były gwiazdy, które coraz chętniej pokazywały się w swetrach.

Moda na damskie swetry

Modne wzory swetrów zmieniały się na przestrzeni lat. Nie da się ukryć, że w przypadku modeli damskich panuje spora dowolność, choć w trendach obowiązują określone kanony. Zmiany w zakresie mody dotyczyły zarówno wykorzystywanych włóczek, wzorów jak i kroju. W jednym sezonie panowała moda na wersje rozpinane, innym razem na topie były golfy. Chętnie noszono również modele z szerokimi rękawami. Swego czasu modne były swetry obszerne, sięgające do kolan, charakterystyczne dla stylu grunge’owego. Innym razem - krótkie, ozdabiane cekinami, aplikacjami i wzorkami.

Moda męska a swetry

O ile kobiety mogą pozwolić sobie na większą dowolność, męskie swetry muszą trzymać się sztywno ustalonych reguł. Koniecznością jest dostosowanie się do aktualnie obowiązujących trendów, bowiem noszenie swetra męskiego sprzed kilku sezonów to modowe faux pas i obciach. Bardzo ważne jest, by fason i model był dobrany do sylwetki. Za duży rozmiar sprawia, że mężczyzna wygląda na zaniedbanego, na czym traci jego atrakcyjność.

Swetry a kolorystyka

Modny sweter to nie tylko odpowiedni fason, ale również jego kolorystyka. Na każdy sezon projektanci proponują odpowiednie kolory tego rodzaju odzieży. Na szczęście o tym, jakie barwy będą „na czasie” w przyszłych sezonach, wiemy nieco wcześniej. Kolorystkę modnych swetrów 2011 można było poznać już w 2010 roku. Fasony na 2013 poznamy podczas pokazów pre-fall w 2012 roku.

Robótki ręczne zawsze w modzie

W każdym sezonie ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim swetry wykonywane na drutach. Takie „ręczne robótki” można spotkać w każdym sklepie. Trzeba jednak liczyć się z ich wysoką ceną. Koszt takich modeli jest dużo wyższy niż tych, które wykonywane są maszynowo.