Swetry

Odkrywamy tajniki mody swetrów. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Swetry męskie - interesujące fakty i porady

Swetry męskie są chętnie noszone przez panów, głównie jesienią i zimą. Choć zakładane są pod kurtki, muszą być modne. Warto więc wiedzieć, co się obecnie nosi.

Sweter – jeden z podstawowych elementów męskiej garderoby - najchętniej noszony jest jesienią i zimą. W polskim klimacie to niezwykle praktyczny i wygodny ubiór codzienny.

Historia swetrów męskich

Pierwsze swetry męskie pojawiły się już w czasach starożytnych. Wprawdzie ich wygląd nie przypominał obecnie pojawiających się fasonów, jednakże można je określić mianem „przodków” współczesnych swetrów, ponieważ powstawały z wełny owczej lub koziej.

W modzie przez dłuższy czas dominowały modele rozpinane, wykonane z cienkiej dzianiny. Panowie chętnie zakładali je pod koszule, wyrażając w ten sposób swoją klasę i elegancję. Z czasem, kiedy trendy zaczęły się nawzajem przenikać, pojawił się znacznie szerszy wybór fasonów.

Moda w swetrach męskich

Moda męska w zakresie swetrów dla panów prezentuje coraz to bardziej zróżnicowane modele, a nowe wersje pojawiają się co sezon.

Jeżeli chodzi o krój, fasony swetrów męskich są raczej standardowe i obejmują trzy podstawowe modele: rozpinane, wciągane przez głowę z tradycyjnym dekoltem oraz golfy. Dopiero niedawno zaczęły pojawiać się niespotykane dotąd kombinacje klasycznych fasonów ze sportowymi bluzami, dając swetry z kapturami.

Tego rodzaju odzież męska zróżnicowana jest także w zakresie wzorów i kolorystyki. Tradycyjne swetry męskie w romby, które pochodzą oryginalnie z Wielkiej Brytanii, obecnie produkowane są przez najlepsze światowe marki. Choć nie są modne w każdym sezonie, powracają co jakiś czas. Podobnie jest w przypadku swetrów wełnianych, których charakterystycznym wzorem są warkocze i wzory o wyrazistej fakturze.

Co kilka sezonów hitem mody są też modele w paski. W zależności od dominującej w danym roku kolorystyki, pasy odpowiadają aktualnym trendom.

Poza produkowanymi maszynowo markowymi swetrami męskimi, istnieją jeszcze modele wykonywane na drutach, nierzadko w warunkach domowych.

Swetry dobrane do okazji

Swetry przez mężczyzn traktowane są zwykle jako odzież codzienna i sportowa. Jednak niektórzy panowie odzież taką zakładają do pracy, gdy pozwala na to obowiązujący w firmie dress code.

Bardziej eleganckie wersje swetrów noszone są przez mężczyzn na rodzinne uroczystości. Nie spotkamy bowiem na żadnym bankiecie pana w tego rodzaju odzieży. Swetry nie zdobyły jeszcze statusu ubioru „wyjściowego”.

Popularne typy swetrów