Swetry

Odkrywamy tajniki mody swetrów. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Swetry damskie - interesujące fakty i porady

Swetry damskie mają swoją długą historię. Na przestrzeni lat przechodziły metamorfozy. Warto więc wiedzieć, jak kształtowała się moda i co się obecnie nosi.

Swetry i sweterki – niezwykle praktyczna odzież, sprawdzająca się w sezonie wiosennym, jesiennym i zimowym. W polskich warunkach pogodowych to obowiązkowy element garderoby. I choć są kobiety, dla których eleganckie swetry damskie to oksymoron, to jednak praktycznie nie ma takiej pani, która w swojej szafie nie posiadałaby choćby jednego ich modelu.

Swetry damskie dawniej i dziś

Przez długi okres damskie swetry uważane były za odzież ciepłą, ale niezbyt atrakcyjną. Tradycyjne fasony przypominały bardziej obszerne worki. Dlatego trudno było przekonać do ich noszenia te panie, które chciały wyglądać szykownie. Obecnie tego rodzaju odzież dostępna jest w wielu wzorach i fasonach, dzięki czemu z powodzeniem może być łączona z eleganckimi spodniami czy spódnicami.

Swetry dla kobiet, tak samo jak wszystkie inne elementy garderoby, przechodzą sezonową rewolucję. Zmienia się moda i co sezon królują nieco inne modele. Był czas, kiedy nosiło się długie swetry damskie – zgodnie z modą grunge - sięgające prawie do kolan. Niegdyś w modzie było noszenie modeli krótkich, bo sięgających do pępka. Raz na topie są swetry rozpinane, innym razem golfy wkładane przez głowę, fasony gładkie lub wzorzyste.

Zmiany w modzie dotyczą nie tylko modeli, ale również typu włóczki. W latach 80. królowały swetry moherowe, których dziś nikt już nie zakłada. Natomiast wełna zawsze jest „na topie”, bez względu na okres.

Swetry damskie ręcznie robione

Swetry damskie robione na drutach, niezależnie od obowiązującej mody, są najbardziej cenione. Jest to związane z oryginalnością i niepowtarzalnością wzorów. Niestety umiejętność samodzielnego wykonywania tego rodzaju odzieży zanika. Tym bardziej, za kilka lat, będą poszukiwane i pożądane.

Swetry damskie robione na drutach nie są tanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że ich wykonanie to praca czasochłonna, co przekłada się na ich cenę.

Decydując się na tego rodzaju odzież - bez względu na to czy robioną ręcznie, czy maszynowo, warto pamiętać o tym, aby dobrać zarówno modny wzór, jak i właściwy rozmiar. Odpowiednie dopasowanie pozwala na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu, nawet w przypadku kobiet o krągłych kształtach.

Popularne typy swetrów